Gyakran
Ismételt
Kérdések

↓ Hogyan kell a közös képviselőt leváltani?

Először is fontos tudni, hogy képviselőt csak a közgyűlésen lehet választani és ugyan csak közgyűléssel lehet elbocsátani!

Fontos, hogy amikor a közgyűlést összeakarja hívni a lakóközösség akkor azt - amennyiben a kezelő maga nem írja ki - a törvény szerint a társasház tulajdoni hányadának 1/10-vel lehet kezdeményezni!

Emellett ügyelni kell arra, hogy a kiírás hivatalosan kiküldve, a napirendi pontok megjelölésével történjen meg!

Cégünk rendelkezik tapasztalattal közös képviselők leváltásában így segíteni tudjuk Önt és tulajdonos társait ebben a bonyodalmas procedúrában!

Amennyiben felkeltettük érdeklődését vegye fel velünk a kapcsolatot és Mi biztosítjuk a törvényes eljárást!


↓ Mit kell tennem új lakóként egy társasházban?

Érdemes felvenni a kapcsolatot a közös képviselővel, hogy megtudjuk mennyi a havi közös költség, és megadjuk az elérhetőségeinket a közös képviselőnek. Amikor megvettük az új lakást kellett kapni az eladótól egy nullás igazolást, hogy nincs közös költség tartozása az albetétnek a társasház felé. Ha ilyet nem kaptunk és van tartozás, akkor azt az új tulajnak kell kifizetnie, és az eladón megpróbálhatja behajtani.


↓ Mik a jelei annak, hogy ideje közös képviselőt váltani?

A teljesség igénye nélkül tapasztalataink alapján a leggyakrabban ismétlődő okok:

A közösképviselő el és utolérhetetlen, nem reagál a megkeresésekre!

Hosszú ideje egy cég kezeli a házat, érdemi változás még sem történik!

Évente, a törvény által előírt legalább egy beszámoló közgyűlést sem tartja meg!

Nem rendelkezik ügyfélkapuval, minden ügyet személyesen kell intézni!


↓ Hogyan adhatok meghatalmazást a közgyűlésre?

Ahhoz, hogy a közösség akarata érvényesüljön jobb ha minél többen képviselik a véleményüket a szavazáson az adott témában és azok akik ezt személyesen nem tudják megtenni meghatalmazást adhatnak bárkinek!

Ha nincsen meghatalmazás mintája töltse le a szerkeszthető meghatalmazás mintánkat a letölthető dokumentumok közül.


↓ Mi a szerepe a számvizsgáló bizottságnak a társasházban?

A Számvizsgáló Bizottság - SzB. vagy SzVB. - feladata, hogy ellenőrizze a közös képviselő ügyintézését és a társasház havi pénzmozgását, hogy ne történhessen visszaélés!

Bár a törvény nem határozz meg a létszámra követelményt csupán, hogy egy elnökre és két bizottsági tagra van szükség, vagyis minimum három főre van szükség! Javasolt páratlan számúnak lennie a bizottságnak a szavazategyenlőség elkerülése végett!

Bizottsági tag csakis olyan személy lehet aki tulajdonos az adott társasházban!


↓ Milyen a jó biztosítás?

Bár a törvény szerint a társasháznak nem kötelező biztosítással rendelkeznie, szerintünk óriási felelőtlenség egy lakóközösséget biztosítás nélkül hagyni. A magyarországi biztosítók közül 5-6 biztosítónak van társasházi biztosítása.

Ezek közül kell kiválasztani a megfelelőt ami nem mindig egyszerű, de ezért van nálunk egy tapasztalt alkusz, aki felméri a társasházat és az igényeknek megfelelően állítja össze az ajánlatot. A kárügyintézés szokott még egy sarkalatos pont lenni a társasház életében, főleg az idősebb házaknál.

Ezenkívül gyakori kérdés még, hogy mi van ha egy lakásban történik kár azt állja-e a társasház biztosítása. A leggyakoribb válasz, hogy nem mivel az albetéteknek egyedi ingóság biztosítással kell rendelkezniük.


↓ Kell-e gondnok egy társasházba?

Nem kötelező de ha a társasháznak van rá módja alkalmazni egyet akkor igen hasznos tud lenni egy olyan személy aki rögtön eltudja hárítani az apróbb problémákat. Természetesen nem várható el tőle hogy komolyabb szakembereket igénylő feladatokat ellásson, de akár ő is ki tudja hívni a megfelelő szakembert.


↓ Szüksége van-e társasházkezelőre egy háznak?

Bár a társasházi törvény nem teszi kötelezővé fontos mérlegelni, hogy mi az elérni kívánt cél?

A bizalom a legfontosabb és emiatt gyakran választanak közös képviselőt a tulajdonosok maguk közül, de be kell látni, hogy egy háznak a kezelése felelősségteljes cselekedett és teljes figyelmet igényel, sok esetben a házak évekkel és súlyos milliókkal fizetnek a nem megfelelő kezelésért!

Egy társasházkezelő cégben, - akikkel gördülékeny a kommunikáció - megbízhatnak, hogy a pénzükért cserébe a legjobbat hozzák ki az ingatlanjukból!

Ha úgy érzi, hogy ez az Önök házára nem igaz kérje ingyenes ajánlatunkat a társasházkezelésére!


↓ Kiknek van hozzáférési joga a Társasház bankszámláihoz?

Közös képviselő a megválasztásával együtt nyeri el ezt a jogot, amit a közgyűlési jegyzőkönyvben is rögzítenek, továbbá mindazon személyek, akiket a közgyűlés megszavaz, általában az SZVB tagjai, kettős aláírással.


↓ Mi a különbség a társasházkezelő és a közös képviselő között?

Sokan szinonimaként használják a két fogalmat, ami értető mivel sok a hasonlóság a két munkakör között, és a lakók általában a társasházkezelő cégnek a munkatársát aki felel az adott házért, közös képviselőnek szokták hívni.

Közös képviselőt a lakók választanak, ha nem üzletszerűen folytatja a tevékenységét akkor nem kell képesítéssel se rendelkeznie. Kevesebb tapasztalata, lehetősége, és jogköre van mint egy társasházkezelőnek.

A társasházkezelő azonban szakmai képesítéssel rendelkező személy. Tevékenységét üzletszerűen végzi, s ezt az ingatlanfelügyeleti hatóságnál be is jelentette, amiről igazolással rendelkezik. Minden felmerű feladatot el tud látni ami egy társasáz életében keletkezik.